اگر قادر نیستی خود را بالا ببری ،همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه ای بالا برود.

97 روش برای امنیت بیشتر و نگارش بهتر ایمیل (قسمت چهارم و پایانی)

نوشته شده توسط :سعید كلانتری
سه شنبه 25 آبان 1389-06:18 ب.ظ

ایمیل‌هایتان را آرشیو کنید
گوگل و دیگر سرویسهای ایمیل به کاربرانشان امکان آرشیو کردن نامه‌هایشان را داده است. اما فرق Gmail با بقیه، امکان برچسب‌گذاری (label) روی ایمیل است. کاربر میتواند بیش از یک لیبل برای هر ایمیل تعریف و در آینده به راحتی پیدایش کند. ایمیل‌های برچسب‌دار را علاوه بر نگهداری در inbox، میتوان در فولدرهای مجزا هم آرشیو کرد. این نوع سیستم نگهداری ایمیل بسیار کاربردی و موثر است. این قابلیت بیشتر در ایمیل‌های معمولی رایج است اما به تازه‌گی در ایمیل خوان‌های مبتنی بر وب نیز دیده میشوند.
• از فضای خالی Gmail استفاده کنید
Gmail بیش از ۷ گیگابایت حافظه رایگان در اختیار کاربرانش قرار میدهد. اگر از مرورگر فایرفاکس کنید، با کمک افزونه Gmail Space، میتوان از حساب کاربری خود به عنوان محلی برای ذخیره فایل استفاده کرد. جیمیل در واقع نوعی ظرفیت حافظه تکمیلی به شمار میرود. این حافظه همچون FTP است و اینترفیس زیبا و کاربرپسندی دارد. FTP پروتکل انتقال فایل است که اطلاعات را از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر از طریق اینترنت منتقل میکند. شما میتوانید بیش از یک اکانت جیمیل هم داشته باشید.
• تبدیل فایل‌های Gmail
سایت Digital Inspiration ترفندی برای استفاده موثرتر از جیمیل دارد و آن تبدیل فرمت‌های مختلف فایل‌های ایمیل به HTML است. برای این منظور به سایت مذکور مراجعه کنید.


• سیستم پخش MP3 جیمیل
اگر فردی برای شما فایل MP3 فرستاد به راحتی میتوان بدون وارد شدن به حساب کاربری، آن را پخش کرد. این کار توسط Gmail player صورت میگیرد. سایت Digital Inspiration در این مورد توضیح داده است که بدون دانلود و استفاده کردن از هر برنامه پخش‌کننده موسیقی میتوان فایل MP3 پیوست شده به ایمیل را فقط با کلیک روی گزینه Play پخش کرد.

khs_shmrh_3-w400_0.jpg
 

• بهروزرسانی Outlook: تماس‌های تلفنی
Outlook مایکروسافت به افزونه‌های جالبی تجهیز شده است. یکی از آنها امکان برقراری تماس تلفنی از طریق دفتر تلفن Outlook است. این کار با کمک نرم‌افزار رایگان Skype صورت میگیرد؛ شماره‌گیر تماسِ Skype در Outlookیک VoIP برای کاربر ایجاد میکند که در واقع همان تلفن اینترنتی است. Skype، برنامه‌ای رایگان است که با نصب آن روی کامپیوتر میتوان با هر کامپیوتر دیگری در سراسر جهان به راحتی تماس صوتی برقرار کرد.
• به‌روزرسانی Outlook: خبرخوان RSS
یکی از ساده‌ترین و بهترین روش‌ها برای خواندن خبرها و سرتیترها استفاده از RSS است. به کمک این فناوری کاربر میتواند خبر یا مقالات سایت‌های مورد علاقه‌اش را به طور خلاصه در ایمیلش ببیند. در صورت تمایل با یک کلیک به صفحه اصلی مطلب برود و آن را کامل مطالعه کند. Outlook نیز امکان مشترک شدن در RSS را به کاربرانش میدهد. برای این کار باید نشانی RSS سایت موردنظر را از صفحه اصلی که اصولا با لوگوی نارنجی رنگ مشخص شده است را کپی و در Outlook، past کند.
• امنیت کامل برای ایمیل وجود ندارد
همیشه به این مساله توجه داشته باشید که هیچ چیز کامل نیست، حتی امنیت ایمیل شما! پس با دانستن این موضوع نامه‌هایتان را بنویسید و ارسال کنید.
• امنیت ایمیل‌های شرکتی
این بند بیشتر در مورد ایمیل‌های کاری مصداق دارد تا نامه‌های شخصی؛ و از آن جا که مربوط به امنیت ایمیل کارمندان است در این مبحث گنجانده شده است. شرکتهای بزرگ تجاری در بعضی از کشورها مانند آمریکا، همه نامه‌های الکترونیک دریافتی و ارسالی کارمندانشان را برای بررسی کیفیت کارشان دنبال میکنند. این شرکت‌ها سیستمی دارند که به صورت خودکار از نامه‌نگاری‌های کاری کارمندان، فایل پشتیبان تهیه میکند. شرکت‌های کوچکتر که چنین روندی ندارند خوب است به کارمندانشان یادآوری کنند که هیچ گونه امنیت مطلقی برای ایمیل وجود ندارد و خوب است مراتب احتیاط را رعایت کنند.
• از CC استفاده کنید
برای ارسال نامه‌های کاری مخصوصا در رابطه با موضوع‌های مهم، حتما یک کپی از ایمیل را برای مسئول بخش یا دیگر همکارانی که به نوعی درگیر آن پروژه هستند، بفرستید. این کار از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری میکند. به طور مثال گیرنده نامه نمیتواند ادعا کند ایمیلی از شما به دستش نرسیده است و کم کاری خود را گردن شما بیندازد. با این روش مدیر شما نیز میداند که محتویات ایمیل باید به صورت محرمانه فقط بین افراد دریافت کننده باقی بماند و از دسترس دیگران دور باشد. این کار به طور همزمان امنیت ایمیلتان را نیز تضمین میکند.

khs_shmrh_5-w400_0.jpg
 

• ایمیل کاریتان را در اختیار عموم قرار ندهید
بسیاری از شرکت‌ها برای کارمندانشان ایمیل شرکتی می‌سازند. برخی از آنها آدرس این ایمیل‌ها را در وب سایت‌های خود میگذارند که از نظر امنیتی درست نیست. آدرس ایمیل شرکتی افراد فقط باید در اختیار کارمندان همان شرکت، اعضای خانواده – برای موارد ضروری – و مشتری‌ها و مخاطبینشان باشد. یکی از ساده‌ترین روش‌های حمله اسپمرها، برداشتن آدرس ایمیل افراد از وب سایت‌هاست.
• از فرم‌های تماس در وب سایت‌ها استفاده کنید
برای ارتباط مخاطبین با کارمندان یک شرکت، بهتر است به جای قرار دادن آدرس ایمیل آنها در اختیار همه، از فرم‌های پیغام‌نویسی در سایت استفاده شود. هنگامی که کاربر پیغامی می‌گذارد، سرور با توجه به موضوع، به صورت خودکار آن را به ایمیل فرد مورد نظر میفرستد. در این صورت، اگر سوال و پیغام ارسال شده واقعی بود و نیاز به پاسخ داشت، کارمند با ایمیل خود پاسخش را خواهد داد. این روش تا حدی دست اسپمرها را کوتاه میکند.
• آدرس ایمیلتان را کد کنید
Spambot برنام‌های است که در وبسایت‌های مختلف به جست‌وجوی آدرس ایمیل‌های مختلف میگردد. اگر بنا به دلایلی قرار است آدرس ایمیلتان در وبسایت یا صفحه وب فردی نوشته شود، بهتر است آن را به صورت رمزی بنویسید. البته این رمزگذاری باید برای کاربران عادی قابل خواندن باشد. به طور مثال اگر آدرستان bob.loblaw@mycompany.com است میتوانید آن را به صورت bob-dot-loblaw #at# mycompany-dot-com یا فرم‌های مشابه دیگر بنویسید. این نوع کدگزاری برای Spambotها قابل شناسایی نیست؛ البته پیش از این که اسپمرها آنها را دوباره‌نویسی کنند. پس برای کددار کردن آدرس ایمیل تا حد امکان از از علائم نشانه‌گذاری استفاده کنید.
• تا حد امکان از ایمیل‌های رایگان استفاده کنید
اگر باید ایمیلتان در وب وجود داشته باشد، سعی کنید آدرس ایمیل شرکتیتان را نگذارید و از از ایمیل‌های رایگان همچون گوگل و یاهو استفاده کنید.
• عضویت در سایت‌های مختلف
اگر بدون عضو شدن در وبسایتی، مشاهده کردید ایمیل‌های مختلفی از آن بدستتان می‌رسد، بهتر است روی گزینه unsubscribe به معنای قطع اشتراک کلیک نکنید؛ این کار فقط موجب افزایش تعداد ایمیل‌های دریافتیتان از آن سایت میشود. برای خلاص شدن از آنها کافیست آدرس ایمیل آن سایت را به لیست سیاه inbox اضافه کنید یا به عنوان اسپم معرفیاش کنید تا در باکس اسپم‌ها ذخیره شوند.

• از سرویس‌های امنتر ایمیل استفاده کنید
سایت IT Security مقاله‌های مختلفی برای امنیت ایمیل دارد. این سایت همچنین فهرستی از کمپانی‌های عرضه کننده ایمیل‌های امنتر برای کاربران دارد. اگر قصد خرید دارید، میتوانید به این سایت مراجعه کنید.
• رمزدار کردن ایمیل (1)
پیش از فرستادن اطلاعات بسیار مهم و خصوصی حتما آن را رمزدار کنید. پیش از ارسال آنها نیز حتما به قوانین کشور خود درمورد رمزگذاری توجه داشته باشید. برای ارسال اطلاعات بسیار حساس و حیاتی که باید مخفی بمانند، بهتر است به جای رمزگذاری‌های پیچیده، از تلفن یا نامه استفاده شود.
• Steganography را امتحان کنید
Steganography در واقع فعالیتی برای مخفی کردن یک پیغام در فایل‌های رسانه‌ای، به خصوص در عکس‌های دیجیتال است. اگر کاربر نداند که این به اصطلاح عکس پیغامی در خود دارد، به هیچ عنوان به آن دسترسی نخواهد داشت. البته اگر فردی از سرویس« باز کردن اطلاعات مخفی» استفاده کند، ممکن است پیغام شما را ببیند. اما برای جلوگیری از این مشکل هم میتوان ابتدا پیغام را رمزدار کرد و سپس آن را درون عکس گنجاند.
• حواستان به کلاهبرداری‌های آنلاین باشد
برخی از ایمیل‌ها جز کلاهبرداری و تقلب چیز دیگری در بر ندارند. بهتر است هنگام دریافت این گونه نامه‌ها بسیار هوشمندانه رفتار کنید.
• طمعه تله‌گذاران نشوید (1)
برخی از ایمیل‌های Phishing در واقع نامه‌هایی هستند که هدفشان پیدا کردن اسم رمز و کلمه عبور حساب‌های بانکی یا کارت اعتباری کاربران است. طراحان آنها برای این منظور ایمیلی برای کاربر می‌فرستند که از نظر ظاهری کاملا قابل اعتماد هستند و اینترفیسی مشابه کمپانی‌های مالی دارند. در این ایمیل‌ها از کاربر خواسته میشود برای کنترل حساب خود روی لینک موجود کلیک کند. بهتر است کاربر این کار را نکند ولی اگر میخواهد از واقعی یا غیرواقعی بودن ایمیل مطمئن شود، بهتر است آدرس لینک موردنظر را دستی وارد کند. به این ترتیب حداقل به راحتی اسم روز و کلمه عبور خور را در اختیار سوءاستفاده کنندگان قرار نداده است.
• طمعه تله‌گذاران نشوید (2)
مطلبی که در بالا گفتیم در مورد ایمیل‌هایی که از شرکت‌های معتبر دریافت میکنید نیز مصداق دارد. یعنی شاید اسپمر در شکل یک کمپانی مشهور ایمیلی برایتان بفرستد و از شما بخواهد روی لینک موجود در نامه کلیک کنید. باید حواستان را جمع کنید. نخست با شرکت موردنظر تماس بگیرید و از واقعی بودن نامه دریافتی مطمئن شوید، سپس به آنها پاسخ دهید.

• لطفا گول نخورید (1)
شما به عنوان کاربر ایمیل باید بدانید که اسپمرها از چه روش‌های زیرکانه‌ای برای گول زدنتان استفاده میکنند. برای این منظور میتوانید به سایت PC Magazine سری بزنید تا نمونه‌هایی از ترفندهای اسپمرها را ببینید و بشناسید.
• لطفا گول نخورید (2)
شاید شما هم قربانی لاتاری یا همان بخت‌آزمایی‌های دروغین شده باشید. ایمیل‌هایی که به دروغ شما را برنده مبلغ زیادی پول اعلام میکنند و از شما میخواهد برای دریافت جایزهتان بر فرض مثال 500 دلار به حساب مذکور واریز کنید تا بعد از طی مراحلی پول به دستتان برسد. توجه داشته باشید که چنین بخت‌آزمایی‌هایی وجود ندارد یا حداقل شما نخست باید بلیط بخت‌آزمایی بخرید و بعد برنده شوید. پس لطفا گول نخورید!
• به فرزندانتان درست آموزش دهید
به فرزندانتان اطلاعات امنیتی کافی برای استفاده از اینترنت را بدهید. برای داشتن اطلاعات مفید در مورد ایمیل خوب است این مقاله و مقاله‌های دیگر را به خوبی مطالعه کنید. حتما به این موضوع توجه داشته باشید که خطرات آنلاین بسیاری آنها را تهدید میکند. به طور مثال خوب است به آنها گوشزد کنید به جای استفاده از عکس خودشان در ایمیل و شبکه‌های اجتماعی، از آواتارها (شکل‌های کارتونی) استفاده کنند. یا آدرس، شماره تلفن و اطلاعات شخصی خود را در معرض دید عموم قرار ندهند.
• فقط پاک نکنید، به طور کل نابود کنید
اگر در نظر دارید کامپیوترتان را عوض کنید و مدل بهتر و مجهزتری بخرید باید از اطلاعات آن بکآپ بگیرید. برای این منظور بهتر است همه اطلاعات ایمیل و فایل‌ها را به کامپیوتر دیگری منتقل کنید زیرا اطلاعاتی که به کل از سیستم پاک میشوند به راحتی قابل بازیابی هستند. پس ممکن است فردی که کامپیوتر شما را خریداری میکند، یا فردی که به هر طریقی به هارد کامپیوترتان را دارد، می تواند به راحتی اطلاعات شخصیتان را بازیافت کند. برای این منظور بهتر است به جای پاک کردن اطلاعات، به طور کل هارد را از بین ببرید.درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic