اگر قادر نیستی خود را بالا ببری ،همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه ای بالا برود.

آموزش HTML قسمت دوم

نوشته شده توسط :سپهر ساداتی فر
دوشنبه 5 اسفند 1387-03:10 ب.ظ

 

 همانطور که در دو  پست قبل اشاره کردم html رو بطور کامل آموزش نمیدم چون در حد اینکار نیستم ( طراح سایت نیستم ، برنامه نویسی وب میکنم ) ولی بطور شخصی مشکلی باهاش ندارم و در حد نیازم ازش استفاده میکنم  ، سعی من آموزش برنامه نویسی وب با زبان php و تا حدی هم بحث های پایگاه داده است اونم تا حدی که بتونید از اونجا به بعدش رو خودتون دنبال کنید و ادامه بدید و بدرد کسانی میخوره که دوست دارن یادگیری این زبان برنامه نویسی رو خودشون بدون رفتن کلاس و از طریق کتابها و منابع اینترنتی شروع کنند ولی نمیدونن که از کجا شروع کنند یا در ابتدا زیاد به مشکل برمیخورند و من در زمینه پاسخگویی و راهنمایی به  این دوستان از هیچ کمکی دریغ نمیکنم .

مطالب زیر رو بهتر بود در اولین پستم مینوشتم ولی یه جورایی فراموش کرده بودم . در ادامه این مطالب قسمت دوم آموزش html آمده که دیگه نیازی به ادامه دادنش نمیبینم و بهتره که از مطلب بعدی آموزش php رو شروع کنیم :

یاد آوری : طراحی یک وب سایت کامل دینامیک از چند تکنولوژی تشکیل شده :

html و css و javascript و php ( یا asp ) و ...

html  جزء همیشگی و جدایی ناپذیر هر سایتی هست اما امروزه کمتر سایتی رو میبیند که فاقد یکی از 4 مورد بالا باشه . از موارد بالا html و css سریعتر یادگرفته میشوند ولی در عمل و در طراحی سایت های multi-browser  ( سایت هایی که در تمام مرورگرهای پر استفده وب که همه میشناسیمشون درست و به یک شکل دیده میشوند ) متوجه میشید که عامل تجربه و استفاده صحیح و بجای خود  از  ایندو نقش موثری در سرعت پیاده سازی و قابلیت توسعه یک وب سایت ایفا میکنه .

مورد بعدی javascript هست که زبان سمت مرورگر lست و نسبت به php و asp.net که زبانهای سمت سرور  هستند  کوچکتر میباشد و استفاده محدودتری داره ولی تنها زبان موجود در زمینه خودش هست که رقیبی نداره و در بسیاری از طراحی ها تنها راه حل موجوده . این زبان نیز مانند css از عدم ساپورت کامل توسط مرورگرها برخورداره که کار برنامه نویس رو اگه نگیم سخت ولی بیشتر میکنه ( در  اسکریپتهای سمت مرورگر حجم کد عامل مهمی محسوب میشه ) . اهمیت این زبان در سالهای اخیر با بوجود آمدن سایتهای پیشرو در استفاده از این تکنولوژی به مراتب بیشتر شده و استفاده از آن موجب بوجود آمدن سایتهایی  پویا و سایتهای ajax شده مثل gmail و google maps و تقریبا تمام سایتهای معروفی که شما به اونها سر میزنید . JS نیز مانند css به علت پشتیبانی ناقص مرورگر ها از اون نیازه فراوانی به کسب تجره داره و لم خاص خودشو میطلبه .

میرسیم به زبانهای سمت سرور که مطرح ترینشون php و  asp.net هستند . اینکه کدومشون رو انتخاب میکنید و اینکه اصولا کدام بهتر هستند خارج از بحث ما و سواد نویسنده است ولی نتیجه شخصی که خودم گرفتم اینه که هر کدوم از یک جنبه هایی قویتر و از جنبه های دیگر ضعیف تر از یکدیگر  هستند ولی کاری که نشه با هر دو انجام داد وجود نداره و  تفاوت قدرت آنها در زمینه های مختلف بیشتر به دیدگاه و راه و رسمی که سازنده هاشون داشتن برمیگرده . خوشبختانه  بحث عدم ساپورت کامل توسط مرورگرها در این زبانها به علت ذاتشون که سمت سرور هستند مطرح نیست .

یک سایت حرفه ای و پیچیده توسط یک نفر درست نمیشه و طراح و برنامه نویس سمت سرور و برنامه نویس سمت کاربر هر کدوم وظیفه جداگانه ای دارند که در ارتباط با هم هستند و  هر کدوم کارشون با کار بقیه تکمیل میشه ولی توی ایران بسیار دیده میشه که طراح و برنامه نویس و ... یک سایت همه یک نفر هستند و مطمئن باشید نتیجه کار اگر هر کس یک قسمت کار رو انجام میداد بسیار حرفه ای تر میشد . و سایتهایی که بدین طریق ساخته میشوند عمدتا در قسمتهایی که کمتر بصری اند دچار ضعف عمده هستند ( نمونش ضعف امنیتی اینگونه سایت ها که راه رو برای هکرها باز میزاره ) و یا برای راحتی کار برای استفاده از یک مرورگر خاص طراحی شده اند .

پس توصیه من به شما اینه که در دنیای وب در یکی از ایندو  زمینه حرفه ای شید  : طراحی و پیاده سازی سایت یا  برنامه نویسی وب.

 


 

 

 

آموزش HTML به زبان ساده - 2

تا اینجا یادگرفتیم که تگها دارای attributes  یا همون خصوصیات هستند که مشخصات و ویژگی هاشون رو مشخص میکنه ، بعضی از این خصوصیات ظاهری هستند مثل عرض یا اندازه فونت بعضی هم نه مثل اسم یا شناسه . خصوصیات ظاهری رو میشه با زبان css که امروزه در ارتباط تنگاتنگی با   html قرار داره پیاده سازی کرد یعنی شما به جای اینکه از این خصوصیات مربوط به ظاهر که در html وجود داره برای استایل دهی به محتواتون استفاده میکنید میایید و ازcss  برای اینکار سود میبرید.  ولی از همین جاست که فواید و مشکلات نمایان میشه (بیشتر مشکلات) .


فواید : html در اصل برای ساختار دهی و ساختمان بندیه محتوا ساخته شده نه  برای نحوه نمایش محتوا . خوب این یعنی چی ؟ :
این بدین معنا است که ما معلوم میکنیم که  این متن یک پاراگرافه و این یکی متن تیتر و این یکی لینکه و الی آخر . حالا اینکه تیتر و لینک و ... چه جوری دیده بشن و فرق ظاهری شون چیه رو باید با css مشخص کنیم . و بدین صورت ما ساختار یک محتوا رو با نمایشش از هم تفکیک میکنیم  و بین اونها فرق قائل میشیم ولی به صورت پیش فرض اومدن برای لینک و تیتر و ... یک ظاهری رو در نظر گرفتن و تیتر رو درشت تر و لینک رو با رنگ آبی و ... نشان میدهند که با خصوصیات تگهایhtml  میشه روی اینها کنترل داشت ولی تا حدی و اینجاست که  css  سروکلش پیدا میشه و میاد همین خصوصیات ظاهریه html رو با کلی خصوصیات ظاهری جدیده دیگه برای ما قابل دسترس میکنه به طوری که استفاده از هر دوی اینها در طراحی صفحات ، استاندارد امروزی وب رو تشکیل داده است .


مشکلات : مشکلات از اینجا ناشی میشه که مرورگر ها در پیاده سازی کامل استانداردها ناموفق هستند و پیشروی این مرورگرها در این زمینه  هم مرورگری نیست جز internet explorer. این مرورگر در هر ورژنی که ارائه داده از استانداردهای تعریف شده اون زمان عقب بوده و متاسفانه چون تعداد کثیری از بازدیدکنندگان وب سایتها از این مرورگر از پیش نصب شده روی سیستم عاملشون استفاده میکنند مشکلات زیادی برای طراحان وب در این زمینه پیش میاد که مجبورشون میکنه با کد نویسی بیشتر و استفاده از ترفندهایی ، مشکل چند شکلی بودن سایتشون رو در مرورگر های مختلف حل کنند .
 یادگیری html و css مشکل نیست مشکل اصلی سر و کله زدن با کدهایی که نوشته اید تا در همه مرورگرها یه شکل دیده بشن ، و این یک کابوس واقعی برای طراحان وب سایت هاست . ولی شما میتونید براحتی کدی بنویسید که اونطور که میخواهید در اینترنت اکسپلورر دیده بشه و در مرورگرهای دیگه  درست نمایش داده نشه ولی با اینکار یه جورایی از این نرم افزار غیر استاندارد حمایت کردید و بازدید کنندگانتون رو که مرورگرشون اینترنت اکسپلورر نیست رو از سایتتون فراری میدید .
توجه : هیچ وقت فکر نکنید چون این سایتی که دارید میبیند در فایرفاکس و اپرا و ... بد دیده میشه و در اینترنت اکسپلورر درست دیده میشه پس مشکل از اون مرورگرهاست ، نخیر ! طراح سایت زورشون اومده قوانین رو رعایت کنند و کد رو بصورت استاندارد بنویسند .

نتیجه گیری : طراحی یک صفحه وب هم آسونه و هم سخت . یادگیری html  و  css زمان زیادی نمیبره و شاید بشه گفت با دیدن کدهای صفحات مختلف یا نوشن کد توسط خودتون و دیدن نتیجه اش در مرورگر بهتر میشه این فن رو یاد گرفت تا با خواندن کتابهایی که برای توصیف اثر یک کد مجبورا کلی توضیح بنویسند ، و این بخاطر اینه که طراحی وب یک چیزه ظاهریه و یک تصویر گویاتر از هزاران کلمه است پس  بیشتر روی دیدن نتایج کدتون تمرکز کنید و اینکار رو فقط توی یک مرورگر انجام ندید تا متوجه بشید که در  کجای کدتون مرورگرها با هم ناهمخوانی پیدا میکنند .

این رو که به فرمت pdf است رو ببینید تمام تگها رو با توضیح و مثال آورده زبانش هم فارسی است ،اینم همونه ولی با فرمت word .

این یکی pdf هم مثل بالایی فارسیه و همراه با توضیح و مثاله.

اگه زبانتون خوبه ایندوتا رو ببیندید کافیه مخصوصا اولی که در قسمت منابع مطلب قبلی هم بهش اشاره کردم:

1- http://www.w3schools.com/tags/ لیست کامل تگها رو داره که هر  کدوم  رو در یک صفحه با مثال و توضیحاتش همراه با attribute هاش و مقادیرشون با مثال آورده . ساده تر و کاملتر از این نمیشه .

2- http://reference.sitepoint.com/html/elements   در منوی سمت چپ تگها رو قسمت بندی کرده . اینطوری میتونید متوجه شید که کدوم تگها برای فرمت بندی هستند و کدوم در دسته های دیگه جا میگیرند .

 

سوالی اگه داشتید بپرسید .

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات